ABD Kongresi'inden Türkiye'ye övgülü Mesaj Var

Amerika Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi, 23 Nisan’ı kutlayan bir açıklama yayınladı. Temsilciler Meclisi’nin sunduğu 931 numaralı tasarıda, “Türkiye Cumhuriyeti halkı ve Türk asıllı Amerikalıların Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ederiz” ifadesi kullanıldı.

ABD Kongresi'inden Türkiye'ye övgülü Mesaj Var

Tasarıda, “modern Türkiye’nin ulusal bağımsızlık hareketine önderlik eden vizyon sahibi lideri Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin resmen kurulduğu” ifade edildi.

Türkiye’ye ev sahipliği yapan Anadolu topraklarının binlerce yıldır medeniyetlerin beşiği olduğu vurgulanan tasarıda, Amerika’nın 4. Başkanı James Madison ve ülkenin kurucularının ABD anayasasını hazırlarken, Anadolu medeniyetlerinden Likya’nın başkenti Patara’dan ilham aldıkları kaydedildi.

Tasarıda ayrıca Osmanlı İmparatorluğu döneminde zarar gören ABD’yle diplomatik ilişkilere Atatürk’le birlikte devam edildiği ifade edildi, Atatürk’ün 1922’de Amerikalı bir gazeteciye verdiği mülakatta Türkiye ve Amerika’nın bağımsızlığa önem veren demokratik toplumlar olduğunu vurguladığı hatırlatıldı.

Temsilciler Meclisi’ne sunulan tasarıda Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözlerine de atıfta bulunuldu.

ABD eski başkanlarından John F Kennedy’nin Atatürk’ü olağanüstü liderlik ve askeri dehaya sahip, 20. yüzyılın en büyük liderlerinden biri olarak nitelediği sözleri de hatırlatıldı.

Türk asıllı Amerikalıların hukuktan sanata, iş dünyasından bilim ve akademiye yaptıkları önemli katkılarla ülkenin önemli bir parçası olduğu da belirtildi. Amerika’da yaşayan Türkler, iki ülkenin zengin kültürel mirası ve stratejik ortaklığının önemini vurgulayan iyi niyet elçileri olarak nitelendi.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER