banner23

Türk siyasetinden manzaralar

Hatırlar mısınız Türkiye siyasetinde sağ tarafından Anavatan Partisi, DYP, MHP, Refah Partisi ve ardılları vardı. Liberaller, milliyetçiler, muhafazakarlar, İslamcılar, devletçiler, devletle kavga edenler hepsi kendilerini, kendi partilerinde ifade ediyorlardı. 

Derken AK Parti ortaya çıktı. 2002 seçimleri o güne kadar görülmemiş bir sonuç çıkardı. Yüzde 10 barajını sadece iki parti geçebildi ve AK Parti yüzde 34,3’le tek başına iktidar oldu. 

Sol partiler muhalefette olmaya alışkındır ama sağ partiler iktidarsız yapamaz. Bütün sağcılar AK Parti içinde toplanmaya başladı. İktidar olmak için sırasını beklemeye gerek yoktu mevcut iktidarda yer tutmak yetiyordu. 

Derken AK Parti kendi dışında kimseye yaşam alanı bırakmadı. Sistemin ezdiği, dışladığı ve hakkını yediği mağdurlar olarak geldiler; ezmedikleri, dışlamadıkları ve hakkını yemedikleri kimse kalmadı. 

AK Parti’nin dışladığı kişiler bir yol aramaya başladıklarında gidecekleri bir parti kalmamıştı. Tek çareleri kendi partilerini kurmaktı.

İlk olarak Davutoğlu’nun partisi çıktı. Ne yalan söyleyeyim ben çok önemsemedim. Bir birleştiren olmaktan çok bir bölen olarak siyasette yer alacaklar. 

Geciktikçe geciken Babacan’ın partisi ise sonunda yaşam buldu. Buldukları isimden dolayı tebrik ederim. Davutoğlu’nun partisinin ismi neydi? Konuyu yakından takip etmeyen kimsenin aklına gelmez ama bu hemen akla geliyor. DEVA

Elbette ilk seçim sloganları “dertlere deva” olmakla ilgili olur. Zaten partinin ismi bir slogan gibi. Diyelim ki iktidar oldular ve iktidarda kalacaklar o zaman da DEVAM :)

NE ERDOĞAN NE KILIÇDAROĞLU GİBİ OLUR 

Babacan’ı ekonominin direksiyonunda olduğu zamanlardan beri severim. Eleştirilerim hep vardı ama saygı duyardım. Doğrularına sahip çıkan biri izlenimi uyandırırdı bende. Nitekim öyle de oldu. 

Ama Babacan’dan bir siyasi lider çıkmaz. Hele hele Erdoğan gibi dominant, karizmatik bir lider hiç çıkmaz. Ama Kılıçdaroğlu gibi günü kurtarma derdinde olan silik bir siyasetçi de çıkmaz. Ondan bir takım kaptanı ya da teknik direktör çıkar. 

TAKIM MI LİDER Mİ? 

Türk siyaseti “takım mı lider mi” mücadelesine sahne olacak. 

Kurucular kurulunu inceledim. Azınlıklardan dikkat çeken bir ismin de olmasını beklerdim ama böyle bir isim yoksa Babacan ne yapsın ki? 

Liberaller, vizyonu ve ufku açık kişilerle yol alacak. Özellikle Kürt seçmeni üzerinde büyük etkisi olur. AK Parti’yi Doğu ve Güneydoğu’da “korucu” partisi yapar. AK Parti’den bunalanların kaçacakları ilk adresleri olur. 

Hadi benden tüyo, AK Parti’de Erdoğan’a karşı ciddi rahatsızlık var. Elbette kimse bunu açıktan dile getiremiyor ama önümüzdeki günler birçok şeye gebe. 

Sonbaharda beklediğimiz siyasetteki hareketlilik ilkbaharda yaşanacak. Sıcak bir yaz bizi bekliyor. 

YORUM EKLE