Nurettin Sarıbal da imzacı çıktı

ÖZEL HABER / Kartal'da geçen haftanın olay adamı olan politikacı Nurettin Sarıbal'a parti içinden tepkiler yükselirken, dün bir açıklama yapmıştı. Gazeteci Vural Dağtekin'e "imzacılar" konusunda geri adım atmayacağı mesajı veren Sarıbal'ın aslında imzacıların harekete geçmesi için teşvik edenlerden olduğu ortaya çıktı.

Nurettin Sarıbal da imzacı çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Kartal'da 2 dönem Belediye Başkan Adayı sonrasında da milletvekili adayı gösterdiği, eski İlçe Başkanı Nurettin Sarıbal geçtiğimiz hafta yaptığı "İmzacılar" karşıtı çıkış sebebi ile tepki oklarının hedefi olmuştu.

Sarıbal'ın 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında harekete geçen imzacıları teşvik eden, imza vermelerini isteyen konuşması parti gündeminde bomba etkisi yarattı. Özellikle kongre sürecinde "İmzacılar" karşıtı söylemleri ile partide ayrışmaya sebep olduğu gerekçesi ile tepki toplayan Nurettin Sarıbal'ın 2018 yazında yaptığı konuşmada kullandığı sert ifadeler, "o da aslında imzacıymış" dedirtti.

Sarıbal CHP Kartal örgüt toplantısında şunları söylemişti.

"Genel Başkanımızın (Kemal Kılıçdaroğlu) ve genel merkezimin çok büyük hataları var. Metin (Metin Ağırman) çok doğru ifade etti. Bütün dediklerine de katılıyorum.  Genel başkanımız ve genel merkezimiz beş kişilik bir komite oluşturarak, işte İstanbul’dan Tekin Bingöl sorumlu, başka yerlerden de başka kişiler sorumlu.  Biz de adaylar olarak onların huzuruna çıkıyoruz. Çok iddialı söylüyorum; bu beş kişiden hiçbir tanesi ne benim kadar birikime sahip ne de elime su dökecek kadar partiye emekleri var. Bu hiç tartışmasız böyle. Beş dakika görüşmek için saatlerce bekliyoruz. Ve burunlar havada karşılanıyoruz.

ŞANSSIZLIĞIM TANINMAK

Mesela Tekin Bingöl diyor ki; “Ya Nurettin Bey sizi tanımayan var mı?” Ben de; “Zaten benim şanssızlığım tanınmak. Herkes bilgisi, birikimi olan insanı kendine engel olarak görüyor.” Ya böyle bir şey olabilir mi? 
Şimdi Kanun Hükmünde Kararname mağduru diye bir arkadaşımızı getirip 9. Sıradan 1. Sıraya koydular. Ama yıllardır bu partide emek veren, partiyi yönetenlerin mağduru olan insanlara hiç dönüp bakmıyorsun.  Böyle bir şey olabilir mi?

BÜLENT TECAN'A HAZIRLIK YAPIYORSUNUZ

İbrahim Kamoğlu, keşke burada olsaydı da söyleseydim ona da. Uluslararası Anayasası Hukuk Profesörü. Mesleğinde harika bir insan. Ben de çok iyi bir elektrik mühendisiyim. Türkiye enerji politikalarını, dünya enerji politikalarını çok iyi bilirim. Politikayı da ondan çok daha iyi biliyorum. Seçim çalışmalarında beraber birkaç toplantıya da katıldık. Gerçekten daha iyi biliyorum, daha iyi ifade ediyorum. Ama bizi yok sayıyorsunuz ya. Sonra da partinin oyları düşüyor.  Siz çıkıp diyorsunuz ki; “Arkadaşlar kimse ben ne olacağım diyemez! Kendi koltuğunu düşünemez!” Ama ne yapıyorsunuz? Genel başkandan sonra Bülent Tezcan’a hazırlık yapıyorsunuz.

HEMŞERİLERİNİ MİLLETVEKİLİ LİSTESİNE KOYUYORLAR

Metin (Metin Ağırman) söyledi. Sarıyer’de dört tane başvuruyu milletvekili yapmak istiyorsunuz. İki tanesi Sarıyer’den ikisini de getirip birinci bölgeden seçime sokuyorsunuz. Çok ayıp ya. Gerçekten çok ayıp ve çok haksızlık. Bir de ne yapıyorsunuz? İl başkanı ve genel başkan yardımcılarından bir tanesinin hemşerisi diye birini de getirip öyle koyuyorsunuz.

Arkadaşlar bunlar partiye oy kaybettirir. Okul sorumluları anlatıyor; bir sandıktan Demirtaş’a iki tane oy çıkıyor, HDP’ye 30 tane oy çıkıyor. Neden böyle oluyor? Çünkü sen adaylarını doğru tespit etmiyorsun. Neredeyse politikadan emekli olacak arkadaşlarımız var. Allah aşkına hiç kimse kusura bakmasın. Akif Hamza Çebi’nin parlamentoda siyaset ile ilgili bugüne kadar yaptığı herhangi bir konuşmayı duyan, bilen bir arkadaşım var mı? Varsa söylesin bana. Gürsel Tekin ile beraber il yöneticiliği yaptık. Çok da iyi dostum. Ama yani olur mu böyle bir şey arkadaşlar ya!

SİYASETTE İSTİKBAL VAAT EDENİN ÖNÜNÜ KESİYORLAR

Özellikle siyasette istikbal vaat eden herkesin önünü kesiyorlar.  Yıllardır kesiyorlar. Sonrada herkes kendi dostluk durumuna göre yarın kendisi genel başkan adayı olursa diye milletvekili yapıyorlar. Ona göre milletvekili listesi çıkarıyorlar. Sonra da zannediyorlar ki, bu seçmen çok cahil. E geçen sefer tıpış tıpış dediniz, ne oldu belli! Şimdi tıpış tıpış demediniz ama milleti gene tıpış tıpış yaptırmaya çalıştınız. Böyle bir şey yok!

Merkez yürütmenin, genel başkan da dahil kesinlikle değişime ihtiyacı var, arkadaşlar. Kurultay delegesi arkadaşların mutlak olarak imza vermesi gerekiyor. 

MUTLAKA İMZA VERMELERİ GEREKİYOR

Arkadaşlar ivedi olarak bakın, Sayın Muharrem İnce’yi genel başkan olarak isteyen bir tavrım yok. Doğru bir genel başkan adayı olarak görmüyorum. O işin ayrı bir yanı.

Ama bu genel başkanın, bu genel merkez yönetiminin acilen değişmesi gerekir.  Kurultay delegelerinin acilen, genel başkanın da kim olduğu önemli değil parti tüzüğünün değişmesi şarttır. Mutlaka imza vermeleri gerekiyor.  Bir şey daha arkadaşlar; bize ilçe başkanı bir görev vermiştir. Tüzük çalışması yaptık. Ben orada dedim ki; merkez yürütme kurulu üyeleri, mutlaka parti meclisi tarafından seçilmelidir.  Genel başkan da bunların dört tanesini kendisi belirlemeli” dedim. Arkadaşlar dediler ki; “kabul etmezler” evet kabul etmiyorlar.  Çünkü böyle yapmak istiyorlar.

Dolayısı ile merkez yürütmenin, genel başkan da dahil kesinlikle değişime ihtiyacı var, arkadaşlar. Kurultay delegesi arkadaşların mutlak olarak imza vermesi gerekiyor. "

Nurettin Sarıbal'ın o konuşmasının tam kaydını buradan dinleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2020, 12:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurettin Sarıbal
Nurettin Sarıbal - 12 ay Önce

O günün koşullarında yaptığım konuşmanın arkasındayim
Gündeme taşıdığınız için teşekkür ediyorum
Partimiz için ve kartal için ağırlığımın önemini ortaya koymanız beni mutlu etti
Sağolun

ERKAN ÇOBAN
ERKAN ÇOBAN - 12 ay Önce

Bu gibi çırpınışları siyaseti memleket için değil menfaatler için yaptığınız tezini bir kere daha ortaya koyuyor günün şartları için böyle konuştum ben kartal için vazgeçilmezim demek PARTİ ÜSTÜYÜM DEMEKTİR BUDA benim naçizane fikrimin doğruluğunu ispat etmekte yeterlidir

Mehmet Ballikaya
Mehmet Ballikaya - 12 ay Önce

Sarıbal dóğru söylüyor destekliyorum

Okay uğur
Okay uğur - 12 ay Önce

Bence chp karşıtı gibi

İsmail Onat
İsmail Onat - 12 ay Önce

Açıklamaya katiliyorum. CHP de değişim şart. Sorunlara çözüm üretilmiyor. Dokuz defa seçim yenilgisi almış kadrolarla CHP iktidar olamaz. Zaten bugünkü kadrolar muhalefet olmaya yönelik kadrolar.

Sakın Bal
Sakın Bal - 12 ay Önce

Define arıyor mu hala.

SIRADAKİ HABER