Koronalı Siyaset

Bildiğimiz gibi korona virüs tüm insanlığı tehdit eden bir salgın olarak kendini göstermektedir.

Dünya ülkeleri bu virüse karşı ciddi ve özverili bir şekilde mücadele vermeye devam ediyor.

Ülkemizin de başta sağlık çalışanları olmak üzere başarılı bir mücadele verdiğini düşünüyorum.

Bence bu mücadelede sınıfta kalan siyaset oldu. İnanılacak gibi değil fakat siyasetçilerimiz iktidar muhalefet farketmeksizin halkın sağlığını tehdit eden ve binlerce insanımızın hayatını kaybettiği bu salgını politik araç olarak kullanmaktan kaçınmamaktadır. 

Oysaki birlik ve beraberlik çağrılarını yapan siyasetçilerimizin öncelikle birlik ve beraberlik içinde hareket ederek halka destek olması gerekmez mi? Sanırım korona virüsü onlar için siyasi malzeme oluşturmaktadır. Halkı bilinçlendirmesi gereken ve örnek olması gereken siyasetçilerimiz bu konuda bilinçsiz ve duyarsız davranmaktan kaçıınmazken bu salgının her anını politik olarak analiz edip kullanmaya çalışmaktalar. Bilim adamlarımız vesilesiyle halkımızın yeterikadar bilinçlendiğini düşünüyorum. Keşke meclise vekillerimiz toplansa ve onlara Doktorlarımız bu konuda konferans verseler, böylelikle korona nın siyasete malzeme edilemeyecek kadar ciddi bir virüs olduğunu ve ciddi sonuçlar ortaya koyduğunu kavrayabilseler.

Ben yardım ederim sen edemezsin olgusu yerine hadi birlikte yardım edelim olgusu yer almalıdır. Halkımız çok ciddi ekonomik ve sosyal alanda ihtiyaçlar duyarken, güç gösterme çabaları rahatsız edici bir hal almaktadır. Emin olunmalıdır ki yapılan yardım kolilerinin üzerindeki amblemler kimseyi etkilememektedir.,halkımız kolilerin içine bakarak geçinebilme çabaları içerisindeler.

Halk devletimizden beklenti içerisinde, devletimizde bu beklentileri karşılamakla yükümlüdür. Bu dönemler politikanın bir kenara bı bırakılması gereken dönemlerdir.Emin olunmalıdır ki politik faaliyetler halkı etki altına alamamaktadır. Aksine bu siyasi tutumlar halkın tepkisine neden olmaktadır. 

Hani bir ata sözümüz vardır bu konuya ilişkin güzel bir benzetme olacaktır diye düşünüyorum. 'Koyun can derdinde kasap et derdinde'. 

Anlamlandırmak çok güç, neden belediyeler ile bakanlıklar, tedbirler ve destekler ile ilgili ortak hareket etmezler ki? Bunun bir nedeni olmalı. Amaç korona lı siyaset mi? siyasi kaygılarmı? Gövde gösterisi mi? 

Sanırım hepsi.. 

Peki sonuç, hayatından endişeli bir halkın destek beklentisi. Siyasetçiler bilmelidir ki, halkın, desteğin kimin tarafından yapıldığını düşünecek durumu söz konusu değil. Halkımızın hakkı olan destekler politik malzeme olarak kullanılmamalıdır. 

Halkımız yapılan tüm uyarıları dikkate alarak özveriyle salgına karşı mücadele etmektedir. Bu durum karşısında devlet yöneticilerimizin sağduyulu hareket ederek sorunlara temas etmesi gerekmektedir. Halkımızın sağlığı ve refahı bütün menfaatlerin üzerinde tutulmalıdır. Bunun içinse siyasetçilerimizin, birlik ve beraberlik çağrıları yapmaktansa, birlik ve beraberlik içerisinde olmaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki Türk halkı asil bir millet olarak herşeyin en güzeline laiktir. 

Koronalı siyaset ile ne politikacılarımız fayda sağlayabilir nede halkımız fayda görebilir. 

Birlikte güçlü olmayı tercih etmek gerekirken,konuya ilişkin siyasi gösterilere imkan verilmemelidir. Aksi takdirde halkımız en büyük zararı görecektir. İşsiz, geçinemeyen, olağan üstü bir durumla karşı karşıya kalan halkı siyasi obje olarak görmekten vazgeçilmelidir.

Ayrıca halka verilen destekler halktan alınan gelirlerden karşılanmaktadır.Kimsenin yapılan yardımları sahiplenmeye yada politik malzeme haline getirmeye hakkı olmadığını düşünüyorum. 

Alınan bütün önlemleri desteklerken, yapılan yanlış politikaları halkımız unutmayacaktır. 

Dayanışma gerektiren bu dönemde ayrıştırmaya yer olmadığı aşikardır. Duruma ilişkin tüm siyasi kurumlarımızı, halkımızın sağladığı birlik ve beraberlik çatısı altında toplanmaya davet ediyorum.Korona siyasetçilerinin, halkı örnek alması bu sorunu aşmayı dahada kolaylaştıracaktır. Yani çözüm birlik ve beraberlik içerisinde dayanışma... Kısacası önce sağlık

YORUM EKLE
YORUMLAR
aydın boyraz
aydın boyraz - 1 yıl Önce

Iyi guzel de orhan bey, yardım etmek isteyen kişilerin önüne geçilmedi ki, aksine yapılan hastahanenin yollarını bile yapmak tan kaçınan belediyeler var. Dışarıda maske 1 lira iken ihale ile fırsatçılık yapıp 2. 89 dan alan belediyeler var, iki tane bölme yapıp sahra hastanesi yaptık diyenler var. Ben zannetmiyorum siyasetçilerin sınıfta kaldığını aksine bütün ülkeler bizi takdir ederken bizim içimizde ki kişilerin bu sekilde düşünmesi enterasan. Bak hastane yapilirken niye yaptın diyenler şimdi 90 derece kıvrıp inkar ediyorlar, Amerika dan canlı yayına katılan papyonlu bilim adamı veya doktor ben partici değilim ama bu yapılanları takdir etmemek de akıl tutulmasi olur dedi ve muhalefete siz ne yaptiniz dedi birakin artik siyaseti sokmayin tabip ler odasina dedi, hersey ortada iken sinifta kalan kislerin bizler oldugunu dusunuyorm, örnek verecek olursak korona virüs ile maske fiyatlari artmadi sadece insan görünümlü kislerin maskelri düştü yani firsatcilik bizileri bu hale düşürdü.

Orhan Keleş
Orhan Keleş @aydın boyraz - 1 yıl Önce

Sevgili okurum ve arkadaşım Aydın Poyraz bey. Öncelikle makalemi okuyup yorumladığınız için teşekkür ederim. Şöyle bir açıklık getirme ihtiyacı duydum. Benim tarafsız olarak yazmış olduğum makaleme taraflı olarak yaklaşmış olmanız sizin yanlış anlamalarınıza neden olduğunu düşünüyorum. Biraz daha dikkat etmiş olsaydınız Ülkemizin başarılı bir süreci yönettiğini belirttiğimi görebilirsiniz. Ben yazımda belediyelerin ve bakanlıkların sürece dahil birlikte hareket etmiyor olmalarına değindim.Çünkü olması gereken dayanışma ve birlikte mücadele olmalı diye düşünüyorum. Merak ettiğiniz işin iktidar boyutu ise süreci yönetmekte zorlandığını ve çok bahsettiğiniz maske konusunda sağlıklı bir süreç yönetilmediğini düşünüyorum. Ücretsiz maske süreci sağlıklı yürütülmüş olsaydı fırsatçılara imkan doğmazdı.İktidar, muhalif belediyeler ile beraber hareket etmeli bu süreçte. Berber hareket etmiyorlarsa benim için her iki tarafta bu konuda hatalıdır.siyasetçilere dönük eleştirel yaklaşımlarım iktidar muhalif ayırt etmeksizin olmaktadır.Bu süreçte iktidarın çok başarılı olduğunu söylemek hayata at gözlüğüyle bakmakla eşdeğerdir. Yapılan yetersiz yardımlarda ise siyasi bir çaba güdüldüğü yardım kolilerinin üstündeki görkemli amblemleden anlamak çok zor değil. Aslında bir elin verdiğini diğer el görmemeli değilmi Aydın bey. Açıkcası Makalelerimde okunmaktan çok anlaşılmayı tercih ederim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Gül Koçuboğa
Gül Koçuboğa - 1 yıl Önce

Harikasınız orhan bey yazılarınızın devamını heyecanla bekliyoruz ????

Resul Boztepe
Resul Boztepe - 1 yıl Önce

Ne kadar güzel yazmışsın orhan bey eline sağlık.noktasına virgül une kadar katılıyorum size bravo ...

Osman öznar
Osman öznar - 1 yıl Önce

Çok doğru anlatmışsınız emeğinize sağlık.

İlhan sarac
İlhan sarac - 1 yıl Önce

Tamamen katılıyorum sana değerli arkadaşım cok önemli konulara degindin

Ali Şahbaz
Ali Şahbaz - 1 yıl Önce

Evet Orhan bey;Devletin ve siyasetçilerin yapamadığı birlik ve beraberliği bu çok zor süreçte inşAllah senin güzel düşüncelerin ve yazılarınla yakalayacağız...

Satı
Satı - 1 yıl Önce

Katılıyorum size haklısınız. Anlamlı ve seçkin bir yorum olmuş.

Şahturna arar
Şahturna arar - 1 yıl Önce

Çok güzel düşünceniz tebrik ederim siyasetçiler de umarım farkına varırlar...