Gazeteci Postal yalayıcı değildir

Son günlerde bir çok yerel medyada gördüklerim, okuduklarım vede  izlediklerim yok artık bu kadarı da dedirtti. 

Kimisi Ak Parti İlçe Teşkilatına ayar vermeye çalışırken, kimisi de yerelde iktidar olan güce adeta taparcasına tabi kalemini bir oyana bir bu yana oynatıp duruyor.

Gazetecinin kalemi namusudur. Onu iyi korumak , ona değer katmak, ona anlamlar yüklemekte ahlak ve karakter meselesidir.

Gazeteci; haberleri dürüst, etik ve tarafsız bir şekilde araştırma, belgelendirme, yazma ve sunma ile sorumlu - görevli meslek profesyonellerine verilen addır.

Gazeteci; güç ve kuvvete boyun eğen değil, hak ve hukuka emek veren,  gerektiğinde maddı - manevi bedel ödeyen kişiye , kişilere verilen ünvandır.

Gazeteci; yaşadığı kentin sorunlarını  gören, gördüklerini yazan, ilgililere seslenen ve halkın , sessiz çoğunluğun sesidir.

Gazeteci; Gördüğü olumsuzlukları, ahlaksızlıkları, başarısızlıkları dile getiren , halk için, halktan ve haktan yana tavır alan kişilere verilen pahası akçelerle belirlenemeyen onurlu mesleğin adıdır.

Gazeteci; Siyasilerle iş tutmaz , belediyelerde iş takibi yapmaz. İş yapanları, akçeli işlerle iş kapanları korumaz, onları temize çıkarıcı makaleler yazmaz, yazamaz. 

Gazeteci; Belediyelerden beklenti içerisine giremez. Onlara kalemiyle korku salamaz. Onlardan şantaj veya tehdit yoluyla çıkar sağlayamaz. Sağlamaya çalışırsa onun adı gazeteci değil olsa olsa çıkarcı müptezel olur.

Gazeteci; ticaret erbabı değildir. Ticaret yapanlarla dost arkadaş olabilir ama onlara kefalet veya onları savunma veya kamuoyunda onları aklama sorumlulukları yoktur.

Gazeteci; güven veren, güven duyulan, ahlaki ve mesleki olarak örnek gösterilen kişidir.

Gazeteci; sadece gazetecidir. Kimsenin kapısına bağladığı BEKÇİ KÖPEĞİ değildir. Korku salacağı kalemşörü hiç değildir, olmamalıdır.

Gazeteci; idareden '' aferin aylığı '' alabilmek için yalan - yanlış haberler yapmaz. İlgili idarenin tüyü bitmemiş yetimlerin haklarını çalmasına  çanak tutmaz.

Gazeteci; yukarıda bir kaç başlıkta toparlamaya çalıştığım özellikleri taşımayan kişileri meslektaş olarak görmeyen, onlarla yol yürümeyen, onlara pas atıp kapalı kapılar arkasında ortak kirli çıkar ilişkileri kurmayan  ONURLU  ve NAMUSLU KİŞİLERE VERİLEN ADDIR.

Kalemini; haktan, hukuktan,adaletten,Vatan ve Milletten yana kullanan gerçek gazeteci dostlarıma selamlar olsun !

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat kintutmaz
Murat kintutmaz - 11 ay Önce

Olması gerekeni anlatan başarılı bir yazı. Tebrik ederim.

İhsan Çetiner
İhsan Çetiner - 11 ay Önce

Sevgili kardeşim, Maalesef sizin dedikleriniz gazetecilerin çoğu hayatta yaşamıyor. Gazeteciler resmen para için maddiyat için onurlarını Şeref’lerini sattı.üç kuruş uğruna kişi kendinden sorumludur. Temiz bir kardeşimizsin. Allah doğru gazetecilerin Yardımcısı olsun. Hz Ömer efendimizin sözü İle bitireyim. “ Doğruyu söylediğim için etrafımda dostlarım kalmadı. Allah doğruların yardımcısıdır. Yeter. Kal sağlıcakla.

Kemal Yalçın
Kemal Yalçın - 11 ay Önce

Yüreğine,kalemine sağlık. Malesef birçok sektörde olduğu gibi bu sektörde de nokta kadar menfaati için ,iki defa virgül kadar eğilenler çoğaldı. Sağlıkla kal.

Cihan ay
Cihan ay - 11 ay Önce

Değerli dostum yüreğine sağlık haktan ve halktan yana yazan kalem yok diye bileceğim kadar az

Sevim dinç
Sevim dinç - 11 ay Önce

Sizin gibi değerli ve onurlu gazeteci ve yazarlar oldukça gözümuz arkada kalmayacak. Iyiki varsiniz.