Gazeteci gözüyle Kartal Trabzon ve Çaykaralılar Derneği

İstanbul Anadolu yakasının en başarılı derneği ( STK ) Trabzon ve Çaykaralılar Derneğidir. Kurulduğu günden bu güne yüzlerce öğrenciye burs, binlerce ihtiyaç sahiplerine aş ve binlerce üye ailelere iş – atölye olmuştur.

Gönüllülük temelinde kurulan derneklere öncülük ve bir çok sosyo-kültürel alanda önderlik yapan Kartal Trabzon ve Çaykaralılar Derneği 2 bin üyesi ve kurulduğu ilçeye yüzlerce projesiyle ilk sıradaki yerini almıştır. Milli ve toplumsal sorunlara duyarlılığı , ilgili kurumlar arası diyaloğu ve insana olan insani çalışmalarıyla farklı ilçelerde yaşayanların kendi ilçelerinde de olmasını çok istediği bir sivil toplum hareketi halini almıştır.

Ekonomik koşulların hızla değiştiği ülkemiz ve dünyamızda aynı hızda ve aynı sorumlulukta sivil toplum yapılanmalarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bölgesel entegrasyonla birlikte ulusal ve uluslar arası entegre ve sosyal yaşama dair paylaşımlar sivil toplum kuruluşlarının önemini daha da öne çıkarmaktadır. Kartal Trabzon ve Çaykaralılar Derneği de gerek bölgesel gelenek – görenek, öz kültür ve sosyal yaşam, gerek ulusal değer ve birlik – beraberlik ve gerekse de uluslar arası sivil toplum kuruluşları arasında sağladığı entegre ve diyalogla bölgemiz ve İstanbul’umuz için parmakla gösterilecek derneklerin en başında gelmektedir.

Faaliyet gösterdiği ilçede eğitim, sağlık ve sosyal yardımlaşmanın yanı sıra madde bağımlılığı ve uyuşturucuyla mücadele, cinsel istismar ve şiddete karşı hazırlamış olduğu projelerle adından en çok söz ettiren Trabzon ve Çaykaralılar Derneği , hazırlamış olduğu bu sosyal projelerini ilçe belediyeleri, kaymakamlıklar ve emniyet müdürlükleriyle paylaşarak üyesi olmayan ama aynı kenti paylaşan diğer vatandaşlarında istifadesine sunmaktadır. Çocuklar için tiyatro ve eğitici gösterimler, kadınlar için el işi ve eğitici aile içi iletişim programları, gençler için de uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzak durma ve sağlıklı yaşam ve sosyal hayata hazırlama programlarıyla bölgemizde adeta bir atölye gibi çalışmaktadır.

Kartal Trabzon ve Çaykaralılar Derneği, üye sayısı, bütçe büyüklüğü, faaliyet alanları ve sosyal proje sayısı, toplumsal konulara duyarlılığı ve toplumsal barışa katkısıyla bölgemizin atölyesi – kardeşlik köprüsüdür.

Kartal Trabzon ve Çaykaralılar Derneği , bölgesel ve ulusal düşünen ama yerelde hızlı çözümler üretebilen ender sivil toplum cemiyetlerinden birisidir. Yani bürokrasiye takılmayan analitik düşünen ve hızlı kararlar veren bir üst akılla yönetilmektedir. Bu da başarıyı beraberinde getirirken diğer cemiyetlere de öncülük – önderlik misyonunu da yüklenmektedir. İşte bundan dolayıdır ki Kartal Trabzon ve Çaykaralılar Derneği, Kartal da faaliyet gösteren hemen hemen bütün sivil toplum kuruluşlarına kapılarını açmış ve onlarla kardeşlik, komşuluk köprülerini kurmuş ve günden güne bu ilişkileri hayata geçirmiş olduğu sosyal ve yaşamsal projelerle, gezi ve kültürel , dini ve milli etkinliklerle daha da güçlendirmektedir.

Ortada bu kadar başarı varken mutlaktır ki ortada çok başarılı bir yönetimde var demektir. Yani lider kadro var demektir. Bu kadro ki üyelerini düşe ve hayale yönlendirmek yerine yani sadece tasarımsal ve zihinsel güdüleme yerine , davranışlarıyla, yaşam tarzıyla, emek ve çabasıyla özendirme yani kreatif transformasyonel ( biçim , dönüşüm ) liderlik yapmaktadırlar.

Söz liderlikten açılmışken bu cemiyetin ana omurgasını oluşturan , üst akıl diye de okuyabileceğimiz üç kişiden bahsetmeden makalemi bitirmek istemem. Bunlar Adem Yıldız ( Kartal Trabzon ve Çaykaralılar Dernek Başkanı ) Fatih Kaya ( Dernek Başkan Yardımcısı ) ve İlker Bakioğlu ( Dernek Başkan Yardımcısı ) Bu üç arkadaşımıza dikkat edin. Zaman bu arkadaşlarımızı  mutlaka hak ettikleri  yerlere taşıyacaktır. 

Necmettin Gültekin

Gazeteci- Özel Güvenlik – İş Sendikası Gen. Başkanı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar Çakır
Yaşar Çakır - 10 ay Önce

Yakın takip ettiğim ve örnek aldığım bir STK.Çalışmalarında başarılar diliyorum.Yolum düştüğünde de ziyaret ettim ve her zaman da etmek istediğim bir dernek.İstanbul'da ve Türkiye'de bu tür faaliyet gösteren STK lar sayılıdır.Size de STK
mız ile ilgili güzel bir yazınızdan dolayı teşekkür ederim.Çok değerli başkanım Adem Yıldız ve yönetimini çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, başarılar diliyorum.