Diyarbakır'da Kürt Edebiyatçılar Derneği Kuruldu

Türkiye'de ilk defa Diyarbakır Merkezde Kürt Edebiyatçılar Derneği kuruldu. Diyarbakır Valiliği derneğin kuruluşuna onay verdi.

Diyarbakır'da Kürt Edebiyatçılar Derneği Kuruldu

Kurucu Eşbaşkanlıklarını Sultan Yaray ve Hogir Berbir'ın yaptığı Kürt Edebiyatçılar Derneği Diyarbakır Valiliği'nin onay vermesinden sonra  resmen kurulmuş oldu.

Daha önce yine Diyarbakır'da Kürt Yazarlar Derneği kurulmuş çalışmalarında illegal  terör örgütleriyle birlikte hareket ettikleri tespit edilince Valilik tarafından kapatılmıştı. Yeni kurulan derneğin kapatılan dernekle her hangi bir organik bağının olmadığını belirten Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşgenel Başkanı Hogir Berbir  “Biz kendimizi Kürt Yazarlar Birliği’nin devamı olarak görmüyoruz. Kürt Edebiyatçılar Derneği’ni Kürt aydın ve yazarlar için yeni bir kapı olarak görüyoruz” dedi.

Dernek için Diyarbakır Valiliği’ne yaptıkları başvurunun kabul edildiğini belirten Hogir Berbir sözlerine şunları ekledi:

“Amacımız Kürt dili, kültürü ve edebiyatına sahip çıkarak geliştirmektir. Yani derneğimiz yazarlar için bir çatı olacak. Herkes bu çatı altında dil ve edebiyat çalışmasını gönlü rahat yapabilecek. Biz de tüm gücümüzle kendilerine yardımcı olacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER