CHP'de Canan'ın fırçasına İmamoğlu neden gülümsedi?

CHP İstanbul İl Örgütü iki gün önce Avrasya Gösteri Merkezinde ilçe başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantı talebi ilçe başkanlarından geldi ama CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sahiplendi.

İlçelerdeki parti içi sorunlarının da tartışıldığı toplantıya Ekrem İmamoğlu’nun geç gelmesi damgasını vurdu. Bu duruma çok sinirlenen CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Ekrem İmamoğlu’na dönerek "Ekrem bey bir il başkanı bu kadar bekletilmez ki…" diyerek tepkisini ortaya koydu. Verilen bu tepki karşısında neye uğradığını şaşıran Ekrem İmamoğlu cevap olarak hafif bir gülümsemeyle günü kurtarmaya çalıştı.

Küresel Güçlerin ve İstanbul Sermayesinde bazı iş adamlarının gözde adayı ve belediye başkanı olan Ekrem İmamoğlu deyim yerindeyse bu günlerde "Yorgun Demokrat" ları oynuyor. Kendisini adaylaştıran ve belediye başkanlığını kazandıran muhteşem beşli ( 5 ) ye karşı diyet borcunu ödemeye çalışıyor . Bir taraftan İş Dünyasından Koç Grubu, bir taraftan yıllardır iktidar özlemiyle yanıp tutuşan CHP İl Örgütü, bir taraftan İyi Parti, bir taraftan HDP ve bir taraftan da Saadet Partisi. Bu isimlerin tamamına siyasi borçlu olan Ekrem İmamoğlu atamalarda bu dengeyi korumaya çalışıyor.

Ulusal veya Uluslar Arası Siyasi analistler her ne kadar AK PARTİ ve MHP içerisinde bir mitoz bölünme bekleseler de bence en yakın zaman da bu bölünme CHP içerisinde yaşanacaktır. Küresel güçler aranan siyasi aktivisti bulmuşlardır. O kişi de Ekrem İmamoğlu’dur. CHP içerisindeki çoban ateşini de Ekrem İmamoğlu yakacaktır. Kürsülerdeki konuşmaları da bu tezimizi destekler niteliktedir. Ekrem İmamoğlu şimdilerde CHP ‘nin genel yapısını çözmeye ve kendisine alan açmaya çalışıyor. Tıpkı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gibi. Her iki başkan da güç bende diyerek meydan ve kürsü hakimiyetini bir birilerine bırakmamaya çaba gösteriyorlar.

Burada Ekrem İmamoğlu daha şanslı . Çünkü gerek İş Dünyası ve gerekse de siyasi aktörler İmamoğlu’nu istiyorlar. Unutmadan bir ismi de anmadan geçemeyeceğim. CHP içerisinde Ulusalcı ve Kemalistleri temsil ettiğini söyleyen ama HDP ve DHKP /C Terör Örgütleriyle de dirsek temasını hiç koparmayan Muharrem İnce de var.

CHP içerisinde bir oyun var. Oyun kurucularının yerli veya yabancı olmasının pek önemi yoktur. Önemli olan tek şey CHP’nin içerisinin boşaltılıp boşaltılmadığıdır. Günümüz Türkiye’sinde halk 9 Eylül 1923 de Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan CHP’yi ararken, Günümüzdeki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise kurumsal kimliğini ve 1923 deki kurucu sağlam iradeyi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü arıyor.

YORUM EKLE