Bektaşilikte Kadın Anlayışı

Bektaşilikte Kadın Anlayışı

Bektaşilik bilindiği üzere İslam dini çatısı altında bir yaşam ve anlayış biçimidir.. Tamamen gerçeğe dayalı temel kaynakları olan bektaşilikte kadına çok özel olarak yer verilir..

Kadın anne olmanın yanısıra özel bir değer olarak kabul edilir kadınların eğitim görmesi öğüt edilir  ailede ve yönetimlerde söz sahibi olması istenir.. 

Bunu Hacı Bektaş Veli nin bir öğütüylede anlamak mümkündür. 

"Kadınlarınızı okutunuz, kadınları okumayan millet yükselemez." diyerek bu anlayışı gözler önüne sermektedir..

Kadın bir bayrak gibi kutsal ve değerli kabul edilir. Bayrak bir ülke için nasıl bir anlam taşıyorsa kadında ailesi ve toplumu için manevi değerler gibi kıymetli ve değerlidir.. Onlarsız, başarı, egemenlik, kültür ve medeniyet düşünülemez. Eğitimli kadınlar bektaşilikte mutlulukla karşılanır ve kendilerine çok özel değer verilir..

Erkeğin kadından üstünlüğü söz konusu olamaz. Aksine kadınlar özel ve değerli bir misyon olarak kabul edildiği gibi kendilerine saygı ve hürmet etmek fazilet olarak kabul edilir..

Günümüzde Bektaşi kadınlarının eğitim oranlarının yüksek olduğu ve bir çoğunun ekonomik özgürlüklerini elinde bulundurduklarına tanıklık etmek zor değil.. Bunun nedeni ise eşitlik özgürlük ve başarı olarak ortaya çıkan bektaşilik anlayışının aydınlık ve çağdaş sonuçları olarak kabul edilebilir.Çünkü bu bektaşilikte mutlak olması gerekendir.

Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde,

Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde

Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok,

Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde

  Diyerek Hacı Bektaşı Veli kadın erkek eşitliğini dizelerinde yansıtmıştır.

Zaten bilindiği üzere Bektaşi olmanın yegane temeli Hacı Bektaşı Veli ye mutlak itaat ve onu pir olarak kabul etmekten geçer.. Bu nedenle nasihatları ve öğütleri uyulması gereken kurallar bütünlüğü olarak kabul edilir 

Bana göre laikliğin, demokrasinin, özgürlüğün, eşitliğin ve çağdaşlığın teminatı olarak kabul edilmesi gereken bektaşilik anlayışı tüm uluslarda kabul görmeli ve hakkettiği değere kavuşmalıdır.. Zira bektaşilik günümüzde dahi gelişmiş medeniyetlerin ulaşamadığı demokrasi ve çağdaş anlayışı yüzyıllar öncesinde kendi içerisinde yaşamaya başlamıştır.. 

Kadınlarımıza yönelik şiddet içerikli 20.yy da keşke herkes biraz bektaşi olsa yada en azından biraz bektaşilik okusa.. Emin olunmalıdır ki sonuç mutluluk ve çağdaş bir toplum olma yolunda toplumları başarıya götürecektir... 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hicran ilhan
Hicran ilhan - 1 yıl Önce

Bektasilik özelinde kadına deger verilmesi gerektiği vurgusunu yapan bu tür yazıları böyle bir platform ve gazeteden okumak gercekten cok guzel. Devamini da bekliyoruz .

Kenan keleş
Kenan keleş - 1 yıl Önce

Mukemmel

Seçkin uludağ
Seçkin uludağ - 1 yıl Önce

Güzel anlatılmış orhan bey teşekkürler ağzınıza sağlık

Mustafa Gürel
Mustafa Gürel - 1 yıl Önce

Çok güzel bir yazı başarılar

Leman cansever
Leman cansever - 1 yıl Önce

Kalemine sağlık senin gibi aydın insanlar var oldukça ..Biz kadınlar güzel günler göreceğiz.. Güneşli günler...

Ali Rıza COŞKUN
Ali Rıza COŞKUN - 1 yıl Önce

Aydınlatıcı ve doğru açıklamalarından dolayı teşekkür ederim.

Elif BÜTÜNER
Elif BÜTÜNER - 1 yıl Önce

Hani diyor ya bizim nazarımızda kadın erkek farkı yok noksanlıkta eksiklikte görüşlerinde daha ne desin nasıl anlatsın???????? çok güzel özetlemişsiniz elinize sağlık