Başarmak ve Başarı

İnsanlar hayat yolunda her zaman başarılı sonuçlar almayabilir. Aslında doğal ve tabii olanı da budur. Bu durumlarda içe kapanmak ya da kabullenememek gibi bir tutum asıl başarısızlığı getirecektir hayatımıza.

Oysaki kabullenmek, bunun üzerine düşünmek ve çalışmak ileriki aşamalarda başarıyı ve başarabilmeyi getirecektir...

Başarı her ne kadar başarmakla ve kazanmakla olsada, asıl ve asil olan başaramadığımız zamanlarda başarabilmeyi ilke edinmek ve başarmış olanları tebrik etmek olmalıdır...

Genel olarak düşünürsek, anlaşılmalıdır ki amaçlarımız, hedeflerimiz ve ideallerimiz doğrultusunda mücadele ederken karşılaştığımız engeller yada sorunlar bize başarılı olabilmenin kaynaklarını ve yolunu öğretirken hedef yükseltmemize neden olacaktır..

Tarihe bakacak olursak bir çok başarılı bulduğumuz insanların yaşamları başarısızlıklarla doludur.. Fakat onlar inanç ve kararlılıkla bu durumu fırsata çevirmişlerdir.

Ayrıca yaşadıkları başarısızlıklar onlara başarılar getirmiştir.

Başarısızlık karşısında yapılması gerekeni bilenler için başarı kaçınılmaz bir hale dönüşebiliyor..

Önemli olan kararlılık, mücadele ve de çıkartılması gereken derslerdir..

Buna hayatı okumakta denilebilir. Nasıl ki öğrenmek için okumak çok önemliyse başarmak için de başarısızlıklarımızdan ders çıkarmak çok önemlidir.

Kim bilir belki de başarılı olmamıza neden olan başarısızlıklarımızken, başarısız olmamızdaki nedense ani gelen başarılardır.

Önemli olan bu durumu fark edebilme, bu tutum bize yol gösterecektir. Birçok dünya liderinin başarısızlıklardan sonra başarıya ulaştığına ya da ani başarılar sonucu yok olduklarına şahit olmayanımız yoktur.

Dolayısıyla öyle sanıyorum ki, başaramadıklarımız bizi başarıya ulaştırıyor. O zaman başaramamak o kadar da kötü bir şey değil yani. Önemli olan hayatı okumak, karşılaştığımız problemleri çözmek adına mücadele etmek ve başarabilmeye inanmak. İnanıyorum ki sonuç BAŞARI olacaktır.

Herkese başarılar dilerim....

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hicran ilhan
Hicran ilhan - 2 yıl Önce

Olumsuz bir durum olan basarisizligin yapici bir sonuca ulasabilecgini ulkeye hakim olan karamsar tablonun kirilabimesi adina umut verici bir bakis acisi ile kaleme almissnz. Yazilarinizin devamini bekliyor olacagim.

Kenan keles
Kenan keles - 2 yıl Önce

Başarının en büyük sebebi bence kaybetmekten korkmadan girişimde bulunmaktır. kaybedeceğin bisey in olmamasına rağmen girişim den korkarak hicbisey yapmadan sadece denemekten kormayanlarin başarısını izlemekte başarısız insanların yapacağı tek şeydir .sadece bir fikir kendimce yazilarinizin devamını bekliyorum başarılar kardeşim...

Mustafa gündüz
Mustafa gündüz - 2 yıl Önce

Çok dogu kaleme almışsınız orhan bey cok sevdıgım bır soz geldı aklıma paylasmak istedım sızınle. Aptal ınsanlar hayatı yaşayarak ogrenır akıllı ınsanlarda yaşananlardan ders alarak ogrenır...!!!

Can Gençer
Can Gençer - 2 yıl Önce

Çok BAŞARILI bir anlatım olmuş emeginize sağlik ????

ResuL Boztepe
ResuL Boztepe - 2 yıl Önce

Başarı ve başarısızlık nedir bu güzel yazıdan sonra daha da iyi anladım bende senin başarılarının devamını diliyorum. ..

Gokhan yildiz
Gokhan yildiz - 2 yıl Önce

Sabirla karsilanan butun olumsuzluklar aslinda tepeye cikilan patikalar gibi uzun ve yorucu olsada gunesi gormeye deger

Server Tanyeri
Server Tanyeri - 2 yıl Önce

Başarmak bukadar güzel a aliz edilebilir

Nurguül mercan
Nurguül mercan - 2 yıl Önce

Çok güzel bir anlatım olmuş devamını bekliyoruz