logo

reklam

İşçilerin tazminat isyanı

İşçilerin tazminat isyanı

Hazine Bakanı Albayrak’ın yeni bir program ile dokunulacağını söylediği kıdem tazminatlarına Harb-iş Sendikası Eskişehir Şubesi’nden sert açıklama yapıldı.

Harb-iş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak imzası ile yayınlanan ve işçilerin haklı isyanına ışık tutan açıklama şöyle:

“Bildiğiniz üzere İsmine Orta Vadeli Program olarak alıştığımız önümüzdeki yılların ekonomik yol haritası değiştirilmiş adı ile dün itibariyle ikinci kez önümüze çıktı! Yeni adı, YEP açılımı Yeni Ekonomi Programı! Programın içeriğine bakacak olursak sadece adı yeni! Uygulama içeriği, ekonomik hayattaki niyeti ise geçmiş yıllarda açıklananların neredeyse aynısı! Yeni programa göre de yine düşük ve orta gelirliler kemer sıkacak diğerlerinin sıkmasına yine gerek kalmayacak.
Sayın Bakan Albayrak’ın açıklamalarına göre özellikle çalışma hayatında orta ve düşük gelirliler arasında yer alan esnafı, işçiyi, köylüyü, memuru ve özellikle de bu kesimler içinde yer alan sabit ücret ile çalışanları epey zorlayacak onlar için artık geçinmek daha zor olacak. YEP’e göre sosyal sigorta sistemi bir başka deyişle emeklilik sistemi yeniden düzenlenecek. Kıdem tazminatı fon olarak tekrar gündeme gelecek.
Program içinde dikkat çeken unsurların başında, sosyal sigorta sistemi geliyor. Programa göre, “mali açıdan sürdürülebilirliği sağlamak ve kamu maliyesine olan yükü azaltmak” amacıyla sosyal sigorta sistemi yeniden düzenlenecek.!
Bunlardan en önemlisi hükümetin her başı sıkıştığında gündeme taşıdığı kıdem tazminatı ve aynı isimli reformu!. Adı reform olan bu düzenleme yeni programa yeniden girdi. Bilindiği üzere da önce kıdem tazminatlarının fona devredilmesi yönünde taslak çalışmalar yapılmış, ancak işçi ve işverenlerin böyle bir reform istemediğini belirtmesi üzerine düzenlemeler rafa kaldırılmıştı.
Bu kez programa göre, kıdem tazminatı reformu yine yapılacak ve yine sosyal tarafların mutabakatıyla olacak! Tabii inanırsak. Her yıl reel anlamda zaten kayba uğrayan uğratılan Kıdem Tazminatı bu gidişle elden çıkacak gibi gözüküyor.
Son 10 yılda ve özellikle de son aylarda çalışanlara ödenen kıdem tazminatının kaldırılması konusu sık sık gündeme getirilmektedir. Bazı hallerde kıdem tazminatının tamamen kaldırılması bazı hallerde de yerine devlet kontrollü fon getirilmesi dile getirilmektedir.
Fakat, kıdem tazminatının bugünkü uygulaması gereğince sahip olduğu bir çok fonksiyonunu, kıdem tazminatı fonu getirilmesiyle kaybedecek. Kıdem tazminatı fonunun getirilmesiyle öncelikle çalışanlar zarar görecek, sonra işverenler zarar görecek bu işten en kârlı çıkacak olan ise devlet olacaktır.

Tıpkı TTF (Tasarrufu Teşvik Fonu) tıpkı KEY (Konut Edindirme Fonu) gibi devletin eline iç borçlanma için kullanabileceği bir fon daha getirilmiş olacak ve kurulacak kıdem tazminatı fonu ile devlet, 10 yıl süresince tepe tepe tek başına kullanacağı bir fona sahip olacak. 10 yıl sonra ise işçilerle birlikte kullanmaya başlayacak o zaman geldiğinde ise TTF ve KEY gibi fonun tasfiyesi ile karşı karşıya kalacağımız da geçmiş tecrübelerimizden anlaşılmaktadır.

Kıdem tazminatının bugünkü uygulaması gereğince sahip olduğu bir çok fonksiyonunu ve özelliğini kıdem tazminatı fonu getirilmesiyle kaybedecektir.

-Kıdeme esas ücret de düşecek; Halen geçerli olan kanunlara göre kıdem tazminatı ödenirken 30 günlük ücret bulunurken, geriye doğru bir yıl içinde işçiye ödenen her türlü maddi menfaatler dikkate alınmaktadır. Yani, servisler, işyerinde verilen yemekler, özel sigorta yardımları gibi para ve para ile ölçülebilen her türlü ödemeler kıdem tazminatında dikkate alınıyor ama fon gelirse bu iş bitecek. Sadece işçinin brüt ücretine göre fona prim ödeneceğinden işçilerin kıdem tazminatına esas ücretleri düşecektir.
Kayıtdışı çalışanların kıdemi yok olacaktır.
Buradan bu kararları almaya çalışan ve Kıdem Tazminatımıza el uzatan Hükümete sesleniyoruz;

-Kıdem tazminatı ikramiyedir.
-İşsizlik Dönemi Güvencesidir.
-Ücretin Sonraya Bırakılmış Kısmıdır.
-Gerçek Anlamda Tazminattır.
-İşçi kesiminin son kalesidir.

KIDEM TAZMİNATINA YAPILAN SALDIRIYI ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ!…HER ALANDA MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ!…

Kamuoyuna saygıyla duyururuz!…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?