logo

reklam

Klasik müzikseverler “Klavsen Konseri’nde buluştu

Klasik müzikseverler “Klavsen Konseri’nde buluştu

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen “Klavsen Konseri” klasik müzikseverlerle buluştu.
Konser, Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi Amfi Tiyatro’da gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Burak Basmacıoğlu’nun sahne aldığı konserde az bilinen bir enstrüman olan Klavsen dinleyicilere keyifli anlar yaşattı.
Klavsen hakkında bilgi veren Doç. Burak Basmacıoğlu, “Klavsen, Türkiye’de çok yaygın olan bir çalgı aleti değil. Eskişehir’de iki tane var. Bunlardan bir tanesi Devlet Konservatuvarımızda bulunuyor” dedi.
Konservatuvarda klavsen eğitimi verdiklerini ifade eden Doç. Basmacıoğlu, “Klavsen, kanunla akrabalığı olan bir çalgı. Kanunun klavye eklenmiş hâli olarak düşünebiliriz” şeklinde konuştu.
Barok bestecilerden bir seçkinin dinleyicilere sunulduğu konserde, Girolamo Frescobaldi, Louis Couperin, Henry Purcell, François Couperin, Jacques Duphly ve Domenico Scarlatti gibi ünlü müzisyen ve bestecilerin eserleri seslendirildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?