logo

reklam

” DÜNYA KÜLTÜR MİRASI” İZMİR’DE

” DÜNYA KÜLTÜR MİRASI” İZMİR’DE

UNESCO tarafından 2014 yılında “Dünya Kültür Mirası” olarak kabul edilen Ebru sanatı İzmir’de bir dizi etkinlikle kutlanıyor.

Ebru sanatının UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” olarak kabul edilmesinin yıl dönümü İzmir’de Ebru sanatçıları tarafından bir dizi etkinlikle kutlanıyor. Uzun yıllar Ebru eğitimi almış ve kendi atölyelerinde sanatını icra eden sanatçılarından oluşan bir grup sergi ve konferansların yanı sıra ÇOGEM’lerde 500 öğrenciyi Ebru sanatı ile tanıştıracak. Etkinlikler, Ebru sanatının kamuoyu tarafından tanınmasını ve sanatçıları bir araya getirmeyi hedefliyor.

UNESCO tarafından 27 Kasın 2014  tarihinde “Dünya Kültür Mirası” olarak kabul edilen “EBRU” sanatı, dünyanın ilgi gösterdiği sanat dallarından biri haline geldi.

Dünya Kültür Mirası Ebru Sanatı’nın İzmir 1. Kutlama Proje Grubu Ebru sanatını icra eden  sanatçılardan oluşuyor. Pek çok kişisel sergiye katılmış ve açmış olan grup, bu etkinliği geliştirerek İzmir’de gelecek yıllarda da devam etmesini planlıyor..

İzmir Büyükşehir Belediyesi  bu etkinliklere  sponsor olarak Sanata verdiği desteğini sürdürmekte.

27 Kasım ve 10 Aralık tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek etkinlikler şöyle:

Karma Ebru Sergisi

Yükselen değer, “Ebru” adlı sergi 20 sanatçının 60 Ebru eserinden oluşacak. “İBB’si İzmir Sanat Galerisi’inde 28 Kasım Salı günü Saat 17.00 de  açılışı yapılacak sergide her gün bir sanatçı canlı performans gerçekleştirecek. Sergi her gün saat 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir.

Ebru sanatı ve çocuk buluşması

İzmir’de 500 çocuğun Ebru sanatı ile uygulamalı tanışması hedefleniyor. “Ebru sanatı-Çocuk buluşması” İzmir Büyükşehir Belediyesi Çiğli, Uzundere, Buca ve Yenişehir ÇOGEM’lerinde, 27 Kasım’da başlayacak . Etkinlik 8 Aralık’ta sona erecek. Bu çalışmada, çocukların ve gençlerin Ebru yaparak, bu sanatla bir bağ oluşturmaları ve bu yolla bu sanata ilgilerinin artırılması hedefleniyor.

Ebru Konferansları

Ebru sanatçıları, diğer sanat dallarındaki sanatçılar ve dileyen herkesin katılımıyla İzmir Sanat Kültür Merkezi Oditoryum’unda 2 Aralık 2017  Cumartesi günü saat 14.00 de  “Sanatının çocuk gelişimindeki rolü” konulu konferans düzenlenecek. Konferansa konuşmacı olarak eğitimciNaciye Saltıkalpkatılıyor.

Ebru tanıtım broşürü

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Ebru sanatının tanıtımına ilişkin, basımı İBB tarafından yapı broşürler etkinlik süresince halka dağıtılacak.

Dünya Kültür Mirası-Ebru Sanatı İzmir 1. Kutlama Proje Grubu’na katılan sanatçılar şöyle:

Alev Akın, Ayfer Aksüyek Yiğitler,  Ayşen Ertekin, Birgül Fırla,  Cansın Özdoğan Akkanat, Cemaliye Şule Deveciler, Evin Akıncı, Eyüp Bayır, Gülşah İkbal, Özkeskin Cesur, Güner Peksayılır, Güzin Kayır, Hacı Bekir Aslan, Kemal Namlı, Özlem Gülyurdu Özsakarya, Pınar Kara, Sema Oğuz, Süeda Kaçan, Şerife Nur Koç, Tülay Aladağ, Zehra Karaca.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?
#

” DÜNYA KÜLTÜR MİRASI” İZMİR’DE” için 1 yorum

  1. Dünya Kültür Mirası-Ebru Sanatı İzmir 1. Kutlama Proje Grubu’na katılan sanatçılar şöyle:

    Alev Akın, Ayfer Aksüyek Yiğitler, Ayşen Ertekin, Birgül Fırla, Cansın Özdoğan Akkanat, Cemaliye Şule Deveciler, Evin Akıncı, Eyüp Bayır, Gülşah İkbal, Özkeskin Cesur, Güner Peksayılır, Güzin Kayır, Hacı Bekir Aslan, Kemal Namlı, Özlem Gülyurdu Özsakarya, Pınar Kara, Sema Oğuz, Süeda Kaçan, Şerife Nur Koç, Tülay Aladağ, Zehra Karaca.

    Tüm sanatçılarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.